CQK - Consult

 

Internetový magazín ComputerWeekly.com komentuje ve svém vydání z 15. 3. 2017 analýzu podvodů s identitou. V roce 2016 bylo ve Velké Británii zaznamenáno celkem téměř 173 tisíc podvodů s identitou. Nezisková britská organizace Cifas, která se zabývá ochranou před finanční kriminalitou, uvedla ve své zprávě, že tento počet znamená 2% nárůst oproti předchozímu roku, avšak 68% nárůst ve srovnání s rokem 2010. Podvody s identitou představují celou polovinu všech podvodů, které Cifas zaznamenala, a 88% procent z nich bylo spácháno on-line.

Většina podvodů s identitou byla podvodníky realizována při nákupu zboží nebo při získání půjčky. Oběti těchto útoků často takový útok zaznamenají až po získání výpisu z bankovního účtu. Pro úspěšné provedení takového podvodu musí mít podvodník přístup k osobním údajům oběti – např. jméno a příjmení, datum narození, adresu bydliště, údaje o bance a účtu.

Podvodníci získávají tyto informace různými způsoby, včetně krádeže korespondence, hakingem, získáváním údajů z “černých webů” (tj. z webů, které nejsou dostupné konvenčními vyhledávači především z důvodu jejich nelegálního obsahu), prohledáváním osobních informací na sociálních sítích, nebo pomocí sociálního inženýrství (útok spoléhající na lidskou vzájemnost a solidaritu, kdy pomocí různých triků lidé poruší běžné bezpečnostní procedury), kdy oběť je útočníkem přesvědčena, že poskytuje své osobní informace důvěryhodné osobě z její banky, z policie, apod.

Častými oběťmi jsou také mladí lidé do 30 let (25 000 obětí v roce 2016), proto Cifas požaduje lepší vzdělávání těchto lidí v oblasti podvodů a finanční kriminality a zvyšování ostražitosti a ochraně svých osobních údajů. Jelikož devět z deseti útoků je provedeno on-line, společnost upozorňuje na klíčová rizika – slabá hesla a používání veřejných WiFi sítí pro komunikaci s bankou a pro objednávání zboží u e-shopů. Nedostatečná bezpečnost a ochrana identity je jako nechat otevřený dům, neboť zneužitá identita odemyká vaše hodnoty.

(Více na: http://www.computerweekly.com/news/450414904/UK-identity-fraud-reaches-record-levels)   

   16. 3. 2017

 

 

 

Oslovte nás

Poznámka: položky označené * jsou povinné.